Benin’in Profili

Başkent: Porto Novo
En Büyük Kenti: Cotonou

Cotonou ülkenin en büyük kenti ve önemli bir limanı olup bakanlık ve elçilik binalarının çoğu buradadır.

Nüfus: 11,395,000
Yüzölçümü: 112 622 kilometrekare
Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 772USD

Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Afrika Frankı, CFA (Sekiz Afrika Ülkesinin Ortak Para Birimi)
Benin Devleti Resmi İnternet Sayfası: www.gouv.bj


Oteller İçin: http://benintourisme.com/index.php/annuaire/hotels
Benin Sanayi ve Ticaret Odası: 01 BP 31 Cotonou (Rep. du Benin)
Tel: (229) 21 31 43 86 / 21 31 20 81 / 21 31 12 38
Fax: (229) 21 31 32 99
E-posta: info.ccib@ccibenin.org
Site web: http://www.ccibenin.org

 

Kotonu Türk Büyükelçiliği
Adres: Ambassade de Turquie, Benin Marina Hotel, Boulevard de la Marina, 01 B.P. 1901 Cotonou – BENIN
Telefon: + 229 21 30 01 00
Faks: 00 39 02 582 12 081
ambassade.cotonou@mfa.gov.tr
 

Benin Tarihi

XVII. yüzyılda Batı Afrika’nın bu bölgesine, fildişi ve bronz işçiliği ile ünlenen Dahomey Krallığı hükmediyordu. “Dahomey Krallığının” toprakları bugünkü Benin Cumhuriyeti’nden daha geniş idi. Böylece buraya gelen başta Portekiz ve Hollandalılar olmak üzere Avrupalılar, yerel halkın misafirperverliğini kötü amaçlı kullanarak köle ticaretine yöneldiler. Batı Afrika’nın bu kıyı bölgesi “Köle Sahili” olarak anıldı. Ouidah Limanından 3 milyona yakın yerli, Avrupa ve Amerikalılar tarafından Amerika Kıtasına köle olarak pazarlandı.


Dahomey, IXX. yüzyılda Fransa’nın “Batı Afrika Kolonisi” ilan edildi. Ancak 1960 yılında Dahomey Cumhuriyeti olarak tam bağımsızlığını elde etti. Ülkenin adı 1975’te Benin Cumhuriyeti olarak değiştirildi. Benin Cumhuriyeti Afrika’da demokrasinin beşiği olarak bilinir. Bu yüzden ABD ile ‘sıfır’ ticaret anlaşması bulunmaktadır.

Ülkenin Genel Ekonomik Durumu

Benin Cumhuriyeti ekonomisi bugün tarıma, pamuk üretimine ve bölgesel ticarete dayanmaktadır. Son altı yılda üretim miktarında sağlanan istikrarlı büyüme, hızlı nüfus artışı nedeniyle dengelenmiştir. Enflasyon oranı son bir kaç yıldır düşüş göstermektedir. Benin’în ekonomik büyümeyi sürdürmek amacıyla yabancı sermayeyi ülkeye çekebilmek için turizm, enerji, iletişim teknolojileri ve tarıma dayalı yatırımlar teşvik edilmektedir.

Türkiye-Benin Ekonomik İlişkileri

İki ülke arasında ticari ve ekonomik işbirliği hızla artmaktadır. Çok sayıda iş adamımız Benin ile ticaret yapmaktadır. Önceki Benin Devlet Başkanı Dr. Boni YAYİ ülkemizi üç defa ziyaret etmiştir. Benin’in dış satımında temel ürünler; pamuk, ham petrol, hurma, kaju ürünleri ve kakaodur. Türkiye’den Benin’e çeşitli küçük sanayi ve gıda ürünleri ihraç edilmektedir. Benin Cumhuriyeti’ndeki Türk Büyükelçiliği ile iletişim sağlanarak daha fazla bilgi edinilmesi önerilir.

Turizm

“Gonvie Bölgesinde” tamamen su üzerine kurulu yaşam ‘Afrika’nın Venediği’ olarak anılmaktadır. Güneyde ise palmiyeli plajlar kuzeyde; filleri, aslanları ve timsahları ile Ulusal Parklar yer alır. Ouidah Piton tapınağı dünyada tek örnektir. Abomey’deki açık tarih müzesi ‘UNESCO Dünya Mirasları’ listesine alınmıştır.

İnanç

Benin Cumhuriyeti Vudu Dininin doğum yeridir. Vudu dini; tıp ve hukuk düzenini kapsayan bir dünya görüşüdür. Vudu ayinlerine katılmak inanılmaz bir deneyimdir. Bu konuda onlarca bilimsel makale ve kitap yazılmıştır. Benin, günümüzde vudu inancının devam ettiği en önemli coğrafyadır.

İklim

Kıyı bölgesinde Ekvatoral iklim egemendir. Güneyde biri Mart ayından Haziran’a öteki Eylül’den Kasım’a kadar süren iki yağmur mevsimi yaşanır. Yağmur genellikle her gün saat 15 gibi şiddetli yağar ve kısa sürer. Bunların arasında iki kurak mevsim görülür.