Genel Bilgiler

20140624_122153.jpg
serbest_bolge.jpg
fahri-konsoloslar.jpg

BENİN, KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN ÜLKE

Zengin Bir Tarım Potansiyeli

 

Benin’de kabuklu yer fıstığı, kaju, kakao, kahve ve sadece Afrika’nın bu bölgesinde görülen, kozmetik sanayinde kullanılan bir tür fındık (Shea Butter), mısır, domates yetiştirilir ve ihraç edilir. Pamuk ve palmiye yağı en başta gelen ihraç ürünleridir. Tarım ürünleri ile ilgili teknolojiler, deniz ürünleri ve tarıma dayalı endüstri Benin’de yabancı yatırımcıları bekleyen önemli alanlardır.

Henüz İşletilmeyen Madenleri ve Enerji Kaynakları

Demir, fosfat, kireçtaşı, kil ve petrol kaynağı ile Benin yer altı zenginlikleri bakımından zengin bir coğrafyadır. Brezilyalı bir firma Benin’de denizden petrol üretmeye başlayacağını bildirdi. Ülkede işletilmeyen 250 milyon ton demir rezervi bulunmaktadır. Yer altı kaynaklarının değerlendirilmesinin bir sonucu olarak da, kimya endüstrisi, metalurji ve makine sanayi alanları da Türk yatırımcılarının dikkatini çekeceğine inanıyorum. Ülkede termal su kaynakları da dikkati çeken diğer bir önemli alandır.

TÜRKİYE-BENİN İŞ BİRLİĞİ ANTLAŞMALARI

Benin önceki Devlet Başkanı Dr. Boni Yayi’nin 9-10 Temmuz 2012 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Benin ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmalar ve mutabakat zaptlarının konu başlıkları aşağıda sunulmuştur.

  • Kalkınma ve Teknik İşbirliği Antlaşması.

  • Hava Ulaştırma Antlaşması.

  • Kültür, Eğitim, Bilim, Basın-Yayın, Gençlik ve Spor alanlarında İşbirliği Antlaşması.

  • Tarım Alanında İşbirliği Konulu Mutabakat Zaptı.

  • Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Protokolü.

  • Ekonomik, Ticari ve Teknik İşbirliği Antlaşması.

  • Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı.

  • 2017 yılında Benin-Türkiye arasındaki ticaret hacmi 115 milyon dolardır.

Benin Serbest Bölgesi

1990 yılında, ülkede tamamen serbest piyasa ekonomisine geçişin yolları açılmıştır. Hükümet tarafından yabancı yatırımcıya önemli ayrıcalık ve destekler sağlanmaya başlamıştır.

Benin Serbest Bölgesi Batı Afrika Ekonomik ve Para Birliği ve Batı Afrika Ülkeleri Topluluğunun kavşak noktasındadır. Her iki topluluk toplam 250 milyon kişiyi bulan 16 ülkenin oluşturduğu etkin çalışan topluluklardır. Serbest bölgeden, elektrik ve telefon ağına ve su sistemlerine hızlıca ve kolaylıkla erişilebilir.

Benin serbest bölgesinde yatırım yapmayı düşünen firmalar, 

www.a-zfibenin.com adresli web sitelerinde de bilgi edinebilirler.

Benin Hükümeti Türk Büyükelçiliği inşası için 5000m2'lik bir araziyi tahsis etmiştir.